• I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    If you ever wonder what it's like living with a narcissist, watch this movie.

  • sad day

    sad day

    ★★★★★

    I cannot believe that Twigs is a real human being

  • I May Destroy You

    I May Destroy You

    ★★★★★

    This series will change the world.

  • The Invisible Guest

    The Invisible Guest

    ½

    Plot twists don't necessarily make a movie good. In this case, this movie fails to pull the audience into the storyline with these twists happening nearly every scene. Each twist becomes more and more annoying as they don't serve any points to the plot. It's laughable because the director seems like he wants to amaze us with these unnecessarily forced twists when in fact, they're just really lame. It also has some of the worst juxtapositions I've ever seen in a movie. You'll know when you see it. Overall this movie is just borderline offensive, it felt like i was watching an awful murder mystery parody.

  • Harmful Insect

    Harmful Insect

    ★½

    apaan nyet????

    hey at least that post-hardcore song appearing out of nowhere was great

  • Duck Duck

    Duck Duck

    ★★★★

    Sound collage in visual form

  • Fireworks

    Fireworks

    ★★

    i really wanted to like this film more than i did... 😔 but i just couldn't emotionally connect with the characters bcs of how terrible most of the editing choices and the characters actions were.
    nevertheless, it has one of the most beautifully orchestrated soundtracks i've ever heard.

  • Mona Lisa

    Mona Lisa

    bruh i'm scared

  • Waiting

    Waiting

    ★★★★½

    that was one of the most beautiful things i've ever seen. i cry

    watch it here

  • Roof Sex

    Roof Sex

    ★★★★

    Eisenstein could never.

  • Microhabitat

    Microhabitat

    ★★★★★

    First ten minutes in and i already cried... BUT THEN, THAT ENDING CAME AND I WAS SOBBING REAL HARD MY FACE WAS ALL COVERED IN SNOT I WASN'T PREPARED FOR THAT

    Shit i haven't cried like this watching a movie since Tokyo Sonata.
    I'm fucking broken. It hit way too close to home.

  • Nobody

    Nobody

    Rest in peace, Eli.