Sort by

Jorge has logged 210 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tesla

Tesla

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
11
It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
White Light/White Heat

White Light/White Heat

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Aerial

The Aerial

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Gradations I-II

Gradations I-II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry