• Titane

    Titane

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Titane (2021) 10/1
    * This is my 43rd In-Theater Experience since the pandemic lockdowns. This popped on my radar when I saw the trailer awhile ago. I saw it won the Palm d’Or at Canne which is impressive. Prestige French horror film sounds great to me. I don’t know much about the plot or the filmmaker as I haven’t seen her previous films. 
    * Really smart, creative, and interesting way to set up the main character and movie title with…

  • Long Weekend

    Long Weekend

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Long Weekend (2021) 9/29
    * This was a 99 cent rental on AppleTV+ that was about to expire so I decided to turn it on. I recognize Finn Wittrock from American Horror Story and La La Land (2016). Don’t know much other than it seems like a small scale rom com. 
    * This seems like a very chill romcom between two actors who aren’t typically the leads. Zoe Chao got on my radar from two comedies last year and has…

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Dear Evan Hansen (2021) 9/28
    * This is my 42nd In-Theater Experience since the pandemic lockdowns. This is my 1st IMAX screening in years. I have heard some negative things about this film going in unfortunately. I been watching a lot of Ben Platt on my tv this pandemic such as The Politician and The Premise Ep. 1. I am not a huge fan of musicals but The Perks of Being a Wallflower (2012) by director and writer Stephen Chbosky…

  • Bob Dylan: Odds And Ends

    Bob Dylan: Odds And Ends

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Bob Dylan: Odds and Ends (2021) 9/26
    * To be honest, I don’t know much about Bob Dylan or much about his career. This is a weird documentary to start my education on this music icon. I see this is a lot of interview and archival footage and not necessarily a comprehensive covering of Dylan.
    * The documentary starts by quickly establishing his folk roots without going too much in-depth. We get insight into his early career by Roy Silver.…

  • Copshop

    Copshop

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Copshop (2021) 9/25
    * This is my 41st In-Theater Experience since the pandemic lockdowns. This movie popped out of nowhere to me. I am a big Frank Grillo fan and I like the supporting actors a bit. I feel like the trailer to this might have given away too much so I have tried my best to forget as much about it as I can.
    * This film starts where many films would have at the middle, towards a climax…

  • Nine Perfect Strangers

    Nine Perfect Strangers

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    * Preview - Another David E. Kelly show with strong acting talent and is reunited with superstar Nicole Kidman. The duo were both vital in HBO’s Big Little Lies and The Undoing which I enjoyed tremendously. Strong supporting cast with Melissa McCarthy, Regina Hall, Michael Shannon and Samara Weaving. I do enjoy this credit introduction video with a solid song choice and trippy visuals and vibes.

    One of the most strange shows I have seen recently. Nicole Kidman as the…

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The Eyes of Tammy Faye (2021) 9/24
    * This is my 40th In-Theater Experience since the pandemic lockdowns. I saw this randomly popped up at my local AMC while not being there last week. I like Andrew Garfield and Jessica Chastain. I am here for the actor transformations, hair and makeup. I grew up religious in Catholic private school but have since woken up. I was a fan of the HBO show The Righteous Gemstones, and I saw this as…

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    One of the best shows of the year. I loved the Hunger Games/Battle Royale style series that left my jaw open and kept me engaged and surprised. I watched dubbed/subbed and really enjoyed myself. I really hope there is a season 2 but I am satisfied with the outcome. The first and fifth games were my favorites and elevated the series for me.

  • Cry Macho

    Cry Macho

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Cry Macho 9/18
    * This has been one of those hyped movies because of Clint Eastwood who at age 91 is directing and starts in this film. I am watching this on HBO Max through HBO Max Same Day Premieres. I was never a huge Clint fan but I plan to revisit some of his older films eventually. I am just not a big fan of westerns. 
    * The whole first ten minutes are pretty much in the trailer. Clint…

  • Blue Bayou

    Blue Bayou

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Blue Bayou (2021) 9/17
    * This is my 39th In-Theater Experience since the pandemic lockdowns. I saw the trailer for this film while watching other films and it really stood out to me as unique. I loved the plot and the how the lighting and filter will make this plot pop. I have become a fan of supporting actress Alicia Vikander too. I am not too familiar with Justin Chon’s work.  
    * The film has a dream like feel…

  • French Exit

    French Exit

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    French Exit (2020)
    * This film has been on my radar for awhile due to its stats Michelle Pfeiffer and Lucas Hedges. One of those 2020 releases I just completely missed. I was able to get a 99 cent rental on AppleTV+. This films to relay kn the two stars a lot.
    * This film feels like I am watching an old film. The dialogue, the score, and the way the plot moves along slowly and gracefully. 
    * Michelle Pfeiffer…

  • The Courier

    The Courier

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The Courier 9/14
    * I became aware of this film around March when I was comfortable to go to Drive-Ins again but missed it. I am a huge Benedict Cumberbatch fan and this looks like it could have potential but otherwise I an going in blind. I got this as a 99 cent rental on AppleTV+.
    * I love this beginning scene that transitions from Soviet rally to to him following and then approaching the Americans. Benedict immediately takes the…