Sort by

Josef has logged 33 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
25
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max

Mad Max

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry