Sort by

Joseph has logged 66 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★½
Edit this entry  
29
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parkland

Parkland

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★½
Edit this entry  
11
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shooter

Shooter

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry