Sort by

Joseph has logged 88 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★½
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
Edit this entry  
20
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry