Sort by

Joseph has logged 71 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★½
Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In Harm's Way

In Harm's Way

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry