Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tiger

Tiger

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Grease

Grease

1978
×
★½
Edit this entry  
07
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
02
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
7500

7500

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gimme the Power

Gimme the Power

2012
×
★★★★½
Edit this entry