• Men in Black

    ★★★½

  • Lost Highway

    ★★

  • Jerry Maguire

    ★★★★

  • The Birdcage

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Sense and Sensibility

    ★★★½

  • Father of the Bride Part II

    ★★★★½

  • Get Shorty

    ★★★★

  • Empire Records

    ★★★½

  • Apollo 13

    ★★★

  • Casino

    ★★★★

  • Tommy Boy

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Reality Bites

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • The Firm

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Father of the Bride

    ★★★★

  • JFK

    ★★★★★

  • Defending Your Life

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Kindergarten Cop

    ★★★

  • Home Alone

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Metropolitan

    ★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Dirty Rotten Scoundrels

    ★★★★

  • They Live

    ★★★★

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★½

  • Big

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★½

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★★

  • Heartburn

    ★★★

  • The Karate Kid Part II

    ★★½

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★★

  • After Hours

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★

  • The Goonies

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • The Right Stuff

    ★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Modern Romance

    ★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Caddyshack

    ★★★½

  • Airplane!

    ★★★

  • Rich Kids

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Manhattan

    ★★★★★

  • Grease

    ★½

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★★

  • Obsession

    ★★½

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • Three Days of the Condor

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

  • Sisters

    ★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★