Josh has logged 325 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beats

Beats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Enter the Anime

Enter the Anime

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Second Act

Second Act

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Son

American Son

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry