Josh has logged 61 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rampage

Rampage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Every Time I Die

Every Time I Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rose

Rose

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Man and His Shoes

One Man and His Shoes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ultraviolence

Ultraviolence

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cicada

Cicada

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry