joshb873 has logged 149 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Edit this entry  
09
Eli

Eli

2019
×
½
Edit this entry  
07
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trancers 5: Sudden Deth

Trancers 5: Sudden Deth

1994
×
Read the review Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Circle

Circle

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
November

November

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bait

Bait

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry