joshb873 has logged 27 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hector

Hector

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is England

This Is England

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solar Attack

Solar Attack

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry