Sort by

Josh has logged 128 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★½
Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry