Josh has logged 318 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Snare

Snare

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Paths of the Soul

Paths of the Soul

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Age Out

Age Out

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pity

Pity

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
Edit this entry  
09
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anthropocene: The Human Epoch

Anthropocene: The Human Epoch

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Broken Orchestra

Broken Orchestra

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frenzy

Frenzy

1972
×
Edit this entry  
19
The Crazies

The Crazies

1973
×
Edit this entry  
19
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Edit this entry  
17
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Smart

Get Smart

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry