Josh has logged 39 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Long Way Back Home

Long Way Back Home

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Offering

Offering

1978
×
Read the review Edit this entry  
23
Assume Form: A Short Film

Assume Form: A Short Film

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Extinct Suite

The Extinct Suite

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Road Movie

The Road Movie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Mary

Phantom Mary

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ramy Youssef: Feelings

Ramy Youssef: Feelings

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pine

Pine

2018
×
Edit this entry  
10
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Googas

Googas

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
Aniara

Aniara

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sermon on the Mount

Sermon on the Mount

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Stuber

Stuber

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Body at Brighton Rock

Body at Brighton Rock

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
Edit this entry  
01
Basically

Basically

2014
×
Edit this entry  
01
Beau

Beau

2011
×
Edit this entry  
01
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
01
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry