Josh has logged 314 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Emulsional Rescue: Revealing 'The Godfather'

Emulsional Rescue: Revealing 'The Godfather'

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singles

Singles

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Fårö Document

Fårö Document

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Forget Paris

Forget Paris

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read prior review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Interior

The Interior

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
07
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★
Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
View from the Overlook: Crafting 'The Shining'

View from the Overlook: Crafting 'The Shining'

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
The Visions of Stanley Kubrick

The Visions of Stanley Kubrick

2007
×
★★★
Edit this entry