Sort by

Josh has logged 39 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Crystal Lake

Crystal Lake

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
This Is John

This Is John

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Best Friend's Wedding/My Best Friend's Sweating

My Best Friend's Wedding/My Best Friend's Sweating

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Food

Food

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Couch

Couch

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry