Sort by

Josh has logged 301 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Everybody’s Everything

Everybody’s Everything

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry