Josh Thomas has logged 304 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Busting a Nut

Busting a Nut

2019
×
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Countdown

Countdown

2019
×
Read the review Edit this entry