Sort by

Josh has logged 205 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Edit this entry  
02
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★
Edit this entry