Sort by

Joshua has logged 183 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Roof

The Roof

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pied Piper

The Pied Piper

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Gold of Love

The Gold of Love

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Proof

Proof

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Happened Here

It Happened Here

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wichita

Wichita

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Limbo

Limbo

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kamillions

Kamillions

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bride from Hades

The Bride from Hades

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Enchanting Shadow

The Enchanting Shadow

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Old Man and the Goblins

The Old Man and the Goblins

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood and Roses

Blood and Roses

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry