Joshua has logged 247 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sikumi (On the Ice)

Sikumi (On the Ice)

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Firm

The Firm

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spider

Spider

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love

Love

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
10
Happiness

Happiness

1935
×
★★★
Edit this entry  
07
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Stellar

Stellar

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ballet mécanique

Ballet mécanique

1924
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rain

Rain

1929
×
★★★½
Edit this entry  
27
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★
Edit this entry  
27
Emak-Bakia

Emak-Bakia

1926
×
★★★½
Edit this entry