Josh has logged 267 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nun

The Nun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Dennis the Menace Christmas

A Dennis the Menace Christmas

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★★½
Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry