Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Primal Rage

Primal Rage

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Burning Moon

The Burning Moon

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Monster of Piedras Blancas

The Monster of Piedras Blancas

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellmaster

Hellmaster

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sundown: The Vampire in Retreat

Sundown: The Vampire in Retreat

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oblivion

Oblivion

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Howling Beast

Night of the Howling Beast

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shrunken Heads

Shrunken Heads

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Primeval

Primeval

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alligator 2: The Mutation

Alligator 2: The Mutation

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Combat Shock

Combat Shock

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crocodile

Crocodile

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry