Sort by

Josh has logged 483 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
After Earth

After Earth

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Heat

The Heat

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★½
Edit this entry