Josh has logged 252 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Krull

Krull

1983
×
★★½
Edit this entry  
27
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★
Edit this entry  
27
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Edit this entry  
27
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Kingpin

Kingpin

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Fury

Fury

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hello Ladies: The Movie

Hello Ladies: The Movie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jim Jefferies: Bare

Jim Jefferies: Bare

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Jim Jefferies: Fully Functional

Jim Jefferies: Fully Functional

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Jim Jefferies: I Swear to God

Jim Jefferies: I Swear to God

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★½
Edit this entry  
21
Artifact

Artifact

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry