Sort by

Josiah has logged 614 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Coldblooded

Coldblooded

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Goltzius & the Pelican Company

Goltzius & the Pelican Company

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
‘Rameau’s Nephew’ by Diderot (Thanx to Dennis Young) by Wilma Schoen

‘Rameau’s Nephew’ by Diderot (Thanx to Dennis Young) by Wilma Schoen

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pelican Radio

Pelican Radio

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Castaic Lake

Castaic Lake

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
#Horror

#Horror

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
N. Took the Dice

N. Took the Dice

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trypps #7 (Badlands)

Trypps #7 (Badlands)

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ponce de León

Ponce de León

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
So Is This

So Is This

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sidewinders Delta

Sidewinders Delta

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Father

Father

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial

The Trial

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rembrandt's J'Accuse...!

Rembrandt's J'Accuse...!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Buffalo Common

Buffalo Common

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La région centrale

La région centrale

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Some Nights

Some Nights

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Artemide's Knee

Artemide's Knee

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Without a Map

The Man Without a Map

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Othon

Othon

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry