Josiah has logged 41 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stemple Pass

Stemple Pass

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Easy Rider

Easy Rider

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
small roads

small roads

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twenty Cigarettes

Twenty Cigarettes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Formula for a Murder

Formula for a Murder

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ruhr

Ruhr

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
RR

RR

2007
×
★★
Edit this entry  
20
Brüno

Brüno

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
One Way Boogie Woogie/27 Years Later

One Way Boogie Woogie/27 Years Later

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
13 Lakes

13 Lakes

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sogobi

Sogobi

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Buried

Buried

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Los

Los

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
El Valley Centro

El Valley Centro

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Four Corners

Four Corners

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Deseret

Deseret

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Used Innocence

Used Innocence

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Dreams (Lost and Found)

American Dreams (Lost and Found)

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Him and Me

Him and Me

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grand Opera: An Historical Romance

Grand Opera: An Historical Romance

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Interrogation

Interrogation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleeper

Sleeper

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry