Sort by

Josiah has logged 47 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blood Sisters of Lesbian Sin

Blood Sisters of Lesbian Sin

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suicide

Suicide

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleeper

Sleeper

1973
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bananas

Bananas

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Goshogaoka

Goshogaoka

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story

Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rapstar

Rapstar

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rapstar

Rapstar

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rapstar

Rapstar

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rapstar

Rapstar

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Goshogaoka

Goshogaoka

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Results

Results

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry