Sort by

Josiah has logged 119 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Humanité

Humanité

1999
×
Read prior review Edit this entry  
21
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Nitram

Nitram

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read prior review Edit this entry  
10
Spacy

Spacy

1981
×
Read prior review Edit this entry  
10
Outer Space

Outer Space

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
A Hero

A Hero

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Corporate Responsibility

Corporate Responsibility

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
GUO4

GUO4

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read prior review Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Near Death

Near Death

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read prior review Edit this entry  
08
Meat

Meat

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
High School

High School

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read prior review Edit this entry  
25
Shortbus

Shortbus

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read prior review Edit this entry  
22
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Splice

Splice

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
Edit this entry