RSS feed for Joufa
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Malena

Malena

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
Edit this entry  
12
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
22
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★½
Edit this entry  
17
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
Edit this entry  
10
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★½
Edit this entry  
20
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★½
Edit this entry  
16
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
No Game No Life: Zero

No Game No Life: Zero

2017
×
Edit this entry  
03
No Game No Life: Zero

No Game No Life: Zero

2017
×
Edit this entry  
02
They Call Me Trinity

They Call Me Trinity

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
Edit this entry  
22
Profound Desires of the Gods

Profound Desires of the Gods

1968
×
★★★
Edit this entry  
21
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
15
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry