Sort by

jovena has logged 121 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Imperfect

Imperfect

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scarborough

Scarborough

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Current War

The Current War

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
K-12

K-12

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry