James has logged 24 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
27
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★
Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★
Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★½
Edit this entry  
09
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★½
Edit this entry  
07
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★½
Edit this entry  
07
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Edit this entry  
06
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
04
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★★★½
Edit this entry