• Escape from New York

    ★★★★

  • Thief

    ★★★★

  • Superman II

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Caddyshack

    ★★★½

  • Airplane!

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Mad Max

    ★★★★

  • Superman

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Dawn of the Dead

    ★★★★½

  • Jaws 2

    ★★

  • Saturday Night Fever

    ★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • The Rescuers

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★½

  • Stone

    ★★★

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Serpico

    ★★★½

  • A Charlie Brown Thanksgiving

    ★★★★

  • Robin Hood

    ★★★

  • Mean Streets

    ★★★½

  • F for Fake

    ★★★

  • American Graffiti

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Dirty Harry

    ★★★★½

  • The French Connection

    ★★★★½

  • The Omega Man

    ★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • The Aristocats

    ★★★½

  • Santa Claus Is Comin' to Town

    ★★½

  • A Boy Named Charlie Brown

    ★★★½

  • Bullitt

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★½

  • Batman

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★½

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Ben-Hur

    ★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Animal Farm

    ★★★