jrhovind has logged 67 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Discarnates

The Discarnates

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flirting

Flirting

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death and Transfiguration

Death and Transfiguration

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madonna and Child

Madonna and Child

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Children

Children

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zandalee

Zandalee

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Betty Tells Her Story

Betty Tells Her Story

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anything You Want To Be

Anything You Want To Be

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sunday Too Far Away

Sunday Too Far Away

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Rainbow

Black Rainbow

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's All About Love

It's All About Love

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Autumn's Tale

An Autumn's Tale

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Year My Voice Broke

The Year My Voice Broke

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life Is a Dream

Life Is a Dream

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shattered

Shattered

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tough Guys Don't Dance

Tough Guys Don't Dance

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Next of Kin

Next of Kin

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Open House

Open House

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Peep Show

Peep Show

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Howard in Particular

Howard in Particular

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love with the Proper Stranger

Love with the Proper Stranger

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Salamander

The Salamander

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Story

A Simple Story

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kazuo Umezu's Horror Theater: Bug's House

Kazuo Umezu's Horror Theater: Bug's House

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kanchana Sita

Kanchana Sita

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Morning Patrol

Morning Patrol

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Water Mill

A Water Mill

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Suspect

The Suspect

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Sister's Good Fortune

My Sister's Good Fortune

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bombay

Bombay

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Morning After

The Morning After

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry