Sort by

jack has logged 432 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★
Edit this entry  
26
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
10
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry