jack has logged 623 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Movie 43

Movie 43

2013
×
Edit this entry  
27
What's Up: Balloon to the Rescue!

What's Up: Balloon to the Rescue!

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Funny People

Funny People

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★★
Edit this entry  
22
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★½
Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Keyhole

Keyhole

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El sur

El sur

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry