Sort by

jack has logged 74 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Cat in the Brain

A Cat in the Brain

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★½
Edit this entry  
22
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★½
Edit this entry  
22
Contraband

Contraband

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Project Power

Project Power

2020
×
★½
Edit this entry  
22
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
Skeleton Frolics

Skeleton Frolics

1937
×
★★★★
Edit this entry  
22
Satan at Play

Satan at Play

1907
×
★★★
Edit this entry  
19
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Friday

Black Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Invisible Ray

The Invisible Ray

1936
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Edit this entry  
18
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Edit this entry  
18
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Accepted

Accepted

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★½
Edit this entry  
12
There Will Be No Leave Today

There Will Be No Leave Today

1958
×
★★½
Edit this entry  
12
The Killers

The Killers

1956
×
★★½
Edit this entry  
12
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
Edit this entry  
11
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
9/11

9/11

2017
×
½
Read the review Edit this entry