Sort by

jack has logged 824 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
War Horse

War Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In Dubious Battle

In Dubious Battle

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
Scorpio

Scorpio

1973
×
★★½
Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Canadian Bacon

Canadian Bacon

1995
×
★½
Edit this entry  
14
Absolute Beginners

Absolute Beginners

1986
×
★½
Edit this entry  
14
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Waiting for Santa

Waiting for Santa

1990
×
Read the review Edit this entry  
11
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
Edit this entry  
11
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Arizona

Arizona

2018
×
★½
Edit this entry  
07
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★
Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★
Edit this entry  
07
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Humans

The Humans

2021
×
★★
Edit this entry