Sort by

jack has logged 617 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
Edit this entry  
28
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Outfit

The Outfit

2022
×
Edit this entry  
26
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Matador's Mistress

A Matador's Mistress

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marry Me

Marry Me

2022
×
Edit this entry  
21
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Causeway

Causeway

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Adam

Black Adam

2022
×
Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

2022
×
Edit this entry  
16
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
★★★
Edit this entry  
14
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★
Edit this entry  
11
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Edit this entry  
03
Waiting for Santa

Waiting for Santa

1990
×
Read the review Edit this entry  
03
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Edit this entry  
30
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wonder

The Wonder

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry