Sort by

jack has logged 48 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psych-Out

Psych-Out

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ice Station Zebra

Ice Station Zebra

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Faults

Faults

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Legend

Legend

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Modesty

Modesty

1981
×
Edit this entry  
21
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Paws of Fury: The Legend of Hank

Paws of Fury: The Legend of Hank

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★½
Edit this entry  
14
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
True Confessions

True Confessions

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Class Divided

A Class Divided

1985
×
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moana

Moana

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Hooper

Hooper

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
Read the review Edit this entry  
06
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Edit this entry  
05
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Duel to the Death

A Duel to the Death

1947
×
★★★
Edit this entry  
05
The Iron Mule

The Iron Mule

1925
×
★★★
Edit this entry  
05
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry