Sort by

Jonathan has logged 186 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1935
×
Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
Edit this entry  
19
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
Edit this entry  
21
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beyond Outrage

Beyond Outrage

2012
×
Edit this entry  
12
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
High Society

High Society

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Two Lives

Two Lives

2012
×
Edit this entry  
07
Mostly Martha

Mostly Martha

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Manon of the Spring

Manon of the Spring

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
Edit this entry  
01
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Two in the Wave

Two in the Wave

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
Read the review Edit this entry  
26
Never on Sunday

Never on Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suicide Kings

Suicide Kings

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry