Scott has logged 348 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blaze

Blaze

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Milius

Milius

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fame

Fame

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Fabric

In Fabric

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Death Squad

The Death Squad

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Banyon

Banyon

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Stalking Moon

The Stalking Moon

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stunts

Stunts

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Walking the Edge

Walking the Edge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry