Scott has logged 44 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arizona Raiders

Arizona Raiders

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gunman's Walk

Gunman's Walk

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Battle of the Coral Sea

Battle of the Coral Sea

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hammerhead

Hammerhead

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Losers

The Losers

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
C.C. and Company

C.C. and Company

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Getting Straight

Getting Straight

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Soul Hustler

Soul Hustler

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Kill

Sweet Kill

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Border

The Border

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wicked, Wicked

Wicked, Wicked

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Any Gun Can Play

Any Gun Can Play

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
80 Blocks from Tiffany's

80 Blocks from Tiffany's

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heroes Shed No Tears

Heroes Shed No Tears

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry