Sort by

jsforman has logged 419 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
Edit this entry  
28
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

1984
×
Edit this entry  
27
Love Streams

Love Streams

1984
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★
Edit this entry  
23
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
19
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Edit this entry  
11
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
07
We're Going to Eat You

We're Going to Eat You

1980
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
New Jerusalem

New Jerusalem

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The New World

The New World

2005
×
Edit this entry  
01
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Manhattan

Manhattan

1979
×
Edit this entry  
30
The Circus

The Circus

2019
×
Edit this entry  
29
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Oily Maniac

The Oily Maniac

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry