Letterboxd — Your life in film

Forgotten username or password?

×
Jsiahlands

Jsiahlands

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Jsiahlands
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jsiahlands’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Far and Away

    Far and Away 1992

    ★★★ Watched 29 Jun 2023

    I wish I was Irish
    I could not tell if the woman’s name was Sharon, Shannon, or Janet

    Pretty

  • Asteroid City

    Asteroid City 2023

    ★★½ Watched 23 Jun 2023

    I’ve never dreamt so hard 
    Dwight Carried

  • All About Lily Chou-Chou

    All About Lily Chou-Chou 2001

    ★★★★ Watched 05 May 2023

    Blues smiles 
    Black tears
    This shit was too much for me

  • The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie 2023

    ★★★½ Watched 06 Apr 2023

    this shit was crazy ash soundtrack insane

  • Space Is the Place

    Space Is the Place 1974

    ★★★★ Watched 25 Mar 2023

    if a bitch had a soul how some music gonna touch it

  • All That Jazz

    All That Jazz 1979

    ★★★½ Watched 08 Mar 2023

    is this movie a joke or a work of art?

  • 'Round Midnight

    'Round Midnight 1986

    ★★★★★ Watched 04 Mar 2023 1

    Too fucking beautiful
    like bebop

  • Donnie Darko

    Donnie Darko 2001

    ★★★★½ Watched 01 Feb 2023

    what bruh

  • 20th Century Women

    20th Century Women 2016

    ★★★½ Watched 08 Jan 2023

    hard ty christian

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love 2002

    ★★★★ Watched 07 Jan 2023

    stressful gas

  • Mo' Better Blues

    Mo' Better Blues 1990

    ★★★★½ Watched 01 Jan 2023

    i wanna learn trumpet and have my own jazz band

  • The Holy Mountain

    The Holy Mountain 1973

    ★★★½ Watched 29 Dec 2022

    Nigga weird

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
X
Threads
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and other members based on settings.