Sort by

Josh has logged 114 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Edit this entry  
03
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Last Kiss

The Last Kiss

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dragnet

Dragnet

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★½
Read other review Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Biloxi Blues

Biloxi Blues

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dragnet

Dragnet

1987
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
02
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Edit this entry  
29
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
U Turn

U Turn

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Angel

Angel

1984
×
★★★½
Edit this entry  
04
Back to School

Back to School

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★½
Edit this entry  
20
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Boyfriend's Back

My Boyfriend's Back

1993
×
★★
Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
05
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★½
Edit this entry  
03
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Honeymoon in Vegas

Honeymoon in Vegas

1992
×
★½
Edit this entry  
23
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cocoon

Cocoon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry