Justin has logged 52 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Here and Elsewhere

Here and Elsewhere

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lennon's Poster

Lennon's Poster

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pit Stop

Pit Stop

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Orlando

Orlando

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★
Edit this entry  
17
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★
Edit this entry  
15
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Vladimir and Rosa

Vladimir and Rosa

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Earth

Earth

1930
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Tiller

After Tiller

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
Sweetgrass

Sweetgrass

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★★
Edit this entry  
07
Senso

Senso

1954
×
★★★★
Edit this entry  
06
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Edit this entry  
05
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hypnotist

The Hypnotist

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Three Examples of Myself as Queen

Three Examples of Myself as Queen

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★★
Edit this entry