Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chronicles of a Lying Spirit (by Kelly Gabron)

Chronicles of a Lying Spirit (by Kelly Gabron)

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
Wam Bam Thank You Spaceman

Wam Bam Thank You Spaceman

1974
×
Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Mainstream

Mainstream

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Microcosmos

Microcosmos

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
Read the review Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry